Blog

There are many variations of passages

Orijinal Sarf Malzemesi kullanımının önemi nedir?

Lazer yazıcı ve fotokopi makinelerinin yanı sıra, mürekkep püskürtmeli kartuşları kullanan yazıcılar için de "dolum" konusu, bilinenleri ve bilinmeyenleri ile tam bir muammadır.

Öncelikle dolum toner konusundan bahsetmek gerekir ise, dolum tonerin ucuz olduğu konusu koskoca bir balondur. Dolum tonerde, çok yüksek nispette kötü toner kullanılmaktadır. Cihazın diğer aksamlarına verdiği zarar bir yana, gramaj olarak dolum toner aynı olsa da, orijinal tonerle çoklukla aynı incelikte olmadığı için, aynı gramajda daha az toner zerreciği barındırır. Bu da, ömür olarak orijinal toner ömrünün sağlanamaması demektedir. Kalite konusunu, dolum kullanan bir düşünce zaten önemsemiyor demektir. O yüzden kalitenin farkı olacağına değinmeye gerek bile yoktur.

Tonerin dolumu da kartuşun sıfırlanması anlamına gelmemektedir. Toner kartuşunun içerisindeki bıçak, karıştırıcı vb. parçalar sıfırlanmadığı noktada, yaşanacak sorunlar, kalite ve maliyete direkt olarak yansır.

Aslında, çok iyi kalitede toner kullanılarak ve gereken diğer yenilemeler de yapıldığında, sadece siyah beyaz kullanımda, biraz (üstüne basarak söylemek isteriz) biraz tasarruf sağlanabilir. Ancak baskı maliyetlerini düşürmek adına gereken gerçek çözüm bu değildir.

Yorum Yaz